Warunki Pobytu

Bursa nr 5 położona jest w samym centrum Pragi Południe, bardzo dobrze skomunikowana ze wszystkimi dzielnicami. Teren bursy jest zamknięty i monitorowany.
Placówka oferuje pokoje trzyosobowe w pełni wyposażone.  Wyraźny  podział na część żeńską  i męską.
Dysponujemy nowoczesna stołówką  i kuchnią ( także posiłki wegeteriańskie) , pokojami  cichej nauki, salą telewizyjną, pracownią komputerową, dostępem do Internetu w całym budynku, bogato wyposażoną biblioteką, siłownią,  salą rekreacyjną , salą do gier sportowych, salą fitness, salą jumping fitness i do tenisa stołowego.
Działa młodzieżowe kino. Wychowankowie mają do dyspozycji  telewizor (nc+), projektor multimedialny, pralnię  z suszarnią, pokój gościnny. Wokół bursy ogród z terenem rekreacyjnym. Korzystamy z nowoczesnych boisk sportowych.

Działania pedagogiczno-wychowawcze

Działania pedagogiczno-wychowawcze: Bursa oferuje całodobowa opiekę pod nadzorem wykwalifikowanej, życzliwej kadry.
 Wychowankom stwarzamy możliwości wszechstronnego rozwoju poprzez organizowanie różnorodnych zajęć kulturalnych, edukacyjnych i sportowych takich jak: wyjścia do teatrów, muzeów, wyjścia na wystawy, spływy kajakowe, wycieczki tematyczne  po Warszawie, udział w koncertach, zawody i turnieje sportowe, zajęcia fitness, kurs samoobrony, zajęcia wyrobu biżuterii, zajęcia w hali gimnastycznej, lodowisku i basenie.
Ofertę opracowujemy  uwzględniając zainteresowania i potrzeby młodzieży. Nasi wychowankowie mają możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań oraz rozwoju  osobistego.
Mogą również liczyć na pomoc i wsparcie w przezwyciężeniu trudności w nauce ze strony wychowawców lub w ramach  samopomocy koleżeńskiej.     Utrzymujemy stały kontakt z rodzicami naszej młodzieży.

Historia

Bursa położona przy ul.Zagójskiej 3 działa od 1 marca 1972r.

Wówczas to Kurator Oświaty dokonał zmian w strukturze organizacyjnej funkcjonującego   od 1 września 1968r. Internatu Technikum Przemysłu Cukierniczego i na jego miejsce powołał Bursę Szkolnictwa Zawodowego nr 5. Bursa zajęła cały czterokondygnacyjny budynek internatu łącznie z podpiwniczeniem i terenem przylegającym do budynku. Podobnie jak internat, przyjmowała młodzież mieszkającą poza Warszawą a uczącą się w stolicy, lecz już nie tylko z Technikum
Przemysłu Cukierniczego lecz również z innych szkół ponadpodstawowych zlokalizowanych w rejonie bursy. Wykorzystanie miejsc było stuprocentowe, a liczba chętnych znacznie przewyższała liczbę miejsc ( placówka przeznaczona była wyłącznie dla dziewcząt ). Pokoje wychowanek były pięcioosobowe a warunki mieszkaniowe, wyposażenie  bardzo skromne. Środki finansowe otrzymywane z budżetu nie pozwalały na dokonywanie remontów, modernizację czy też zakup nowego wyposażenia.